Stomatologia zachowawcza nazywana również stomatologią ogólną obejmuje najważniejsze usługi związane z prawidłową higieną jamy ustnej. Postawowe zabiegi z tej dziedziny związane są z profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem wszelkiego rodzaju ubytków. Pacjenci, którzy systematycznie poddają się stomatologii zachowawczej efektywnie wzmacniają struktury zębów oraz uodparniają się na działanie bakterii
Stomatologia estetyczna to dziedzina stomatologii, która koncentruje się na wizualnej poprawie estetyki zębów. Dziedzina ta łączy w sobie szereg zabiegów z zakresu leczenia zachowawczego, protetycznego, leczenia ortodontycznego wybielania zębów oraz zabiegów higienizacji.
Protetykato odtwarzanie pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. W obrębie zainteresowań protetyki stomatologicznej znajduje się również rehabilitacja pacjentów po operacjach za pomocą protez pooperacyjnych. Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (niedające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych).
Implanty zębowe (implanty stomatologiczne) pozwalają zastąpić korzeń zęba w miejscu brakującego zęba w przypadku jego utraty. Implanty zębowe są również zalecane w przypadku braku zawiązków zębów stałych, co umożliwia skuteczne uzupełnienie braków zębowych. Naturalne zęby składają się z korony i korzenia. Określenie „implant zębowy” dotyczy części zastępującej „korzeń”. Do implantu zęba „mocowana” jest korona protetyczna, która wizualnie i funkcjonalnie zastępuje utracony ząb lub mocowane są protezy stabilizowane przez implanty. Wszczepienie implantów zębowych zapewnia ich bardzo dobre utrzymanie i zabezpiecza kości szczęki przed zanikiem.
Leczenie kanałowe (endodoncja) – metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Polega na usunięciu (w znieczuleniu) chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba, zdezynfekowaniu ich i wypełnieniu odpowiednim materiałem. W niektórych przypadkach leczenie odbywa się w powiększeniu (pod mikroskopem operacyjnym). Prawidłowo wyleczony ząb pozostaje w jamie ustnej bardzo długo i nie daje żadnych objawów niepożądanych
Zakres zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa i chirurga
szczękowo-twarzowego, w obszarze
twarzoczaszki bywa bardzo szeroki. Główną
częścią zadań chirurgii stomatologicznej stanowi eliminowanie stanów zapalnych
i umożliwienie odbudowy tkanek. Poniżej znajdą Państwo listę najczęściej
wykonywanych przez nas procedur w chirurgii stomatologicznej:
Stomatologia dziecięca, nazywana inaczej pedodoncją, to dziedzina stomatologii zajmująca się zdrowiem jamy ustnej dzieci i młodzieży.
W naszym gabinecie najczęściej zajmujemy się następującymi zagadnieniami:
- ząbkowanie i zaburzenia ząbkowania
- leczenie zębów mlecznych
- leczenie zębów stałych niedojrzałych
- leczenie chorób błony śluzowej u dzieci
- profilaktyka próchnicy, chorób błony
śluzowej i wad zgryzu u dzieci.
Profilaktyka stomatologiczna ma na celu zapobieganie powstawania chorób zębów i przyzębia (tkanek otaczających zęby). Zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest kluczem do utrzymania zdrowych zębów i przyzębia. Prawidłowa higiena to najważniejszy oręż w Twoim ręku nie tylko w aspekcie profilaktyki próchnicy i zapaleń przyzębia, to jest również nieodzowny element skutecznego leczenia. Profilaktyka Stomatologiczna w gabinecie Novadent obejmuje:
NOVADENT 2025 © ®